Zespół kanału nadgarstka
Zespół kanału nadgarstka (zespół cieśni kanału nadgarstka) stanowi zespół objawów chorobowych spowodowany nerwu pośrodkowego, do którego dochodzi w kanale nadgarstka.
Do głównych przyczyn powstawania się ucisku nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka są:
– czynności stale i długotrwale obciążające nadgarstek i rękę np. praca przy komputerze.
– przebyte złamania w obrębie nadgarstka i końca dalszego kości promieniowej .
– zapalenie ścięgien zginaczy.
– choroby przewlekłe: reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca, choroby tarczycy, niewydolność nerek, dna moczanowa
Objawy najczęściej obejmują kciuk, palec wskazujący , palec środkowy i połowę palca serdecznego. Do najczęstszych objawów choroby należą:
– drętwienie, mrowienie palców ww. palców ręki
– bóle ręki i palców nasilające się w nocy lub nad ranem (tzw. bóle nocne – ból i drętwienie palców potrafi obudzić chorego)
– zaniki mięśni kłębu kciuka
– postępująca utrata precyzyjnych ruchów palców ręki (trudności w chwytani drobnych przedmiotów kciukiem i palcem wskazującym)
– postępujące osłabienie siły chwytu ręki (wypadanie przedmiotów z ręki)
Rozpoznanie ustala się podstawie wywiadu zebranego od pacjenta i badania przedmiotowego (dodatni objaw Tinela i Phalena) oraz badań dodatkowych głównie EMG (elektromiografia) i USG. W niektórych przypadkach (pourazowych) wskazane jest wykonanie zdjęcia RTG nadgarstka..
Leczenie zachowawcze dobrze sprawdza się w początkowej fazie choroby i polega głownie na
– odciążeniu bolącej ręki
– stosowaniu ortez unieruchamiających
– stosowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz suplementacje witamin grupy B.
– stosowaniu tzw. blokad sterydowych
– fizykoterapii (np. fonoforeza , laser)
Jeżeli leczenie zachowawcze nie przynosi poprawy , a objawy nadal się utrzymują i ucisk nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka jest potwierdzony w badaniach EMG i USG proponuje leczenie operacyjne.
Proponuje zabiegi operacyjne w szpitalu OKULUS i KALMEDICA w Kaliszu.
Operacje na NFZ (bezpłatne dla pacjenta ubezpieczonego w Polsce). Wymagane skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (lekarz rodzinny) lub innego lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.
Zabiegi wykonuje z zespołem anestezjologicznym (znieczulenie regionalne), dzięki temu pacjent nie odczuwa bólu w trakcie i po zabiegu.
Leczenie operacyjne polega wykonaniu cięcia skórnego długości około 2 cm po stronie dłoniowej nadgarstka i przecięcia więzadła poprzecznego nadgarstka (troczka zginaczy) i uwolnieniu nerwu pośrodkowego.
Zabieg operacyjny trwa około 15-20 minut. Po zabiegu operowana ręka unieruchomiona jest w opatrunku uciskowym. Szwy usuwa się po 2 tygodniach po zabiegu .