Zespół kanału nadgarstka (zespół cieśni kanału nadgarstka) stanowi zespół objawów chorobowych spowodowany  nerwu pośrodkowego, do którego  dochodzi w kanale  nadgarstka.

Do głównych przyczyn powstawania się ucisku nerwu pośrodkowego  w kanale nadgarstka są:

– czynności stale i długotrwale obciążające nadgarstek i rękę np. praca przy komputerze.

– przebyte złamania w obrębie nadgarstka i końca dalszego kości promieniowej .

– zapalenie ścięgien zginaczy.

– choroby przewlekłe: reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca, choroby tarczycy, niewydolność nerek, dna moczanowa

Objawy najczęściej obejmują kciuk, palec wskazujący , palec środkowy i połowę palca serdecznego. Do najczęstszych objawów   choroby należą:
–  drętwienie, mrowienie palców ww. palców ręki
–  bóle ręki i palców nasilające się w nocy lub nad ranem (tzw.  bóle nocne – ból i drętwienie palców potrafi obudzić chorego)

zaniki mięśni kłębu kciuka 
– postępująca  utrata precyzyjnych ruchów palców ręki (trudności w chwytani drobnych przedmiotów kciukiem i palcem wskazującym)
– postępujące  osłabienie siły chwytu ręki (wypadanie przedmiotów z ręki)

Rozpoznanie ustala się podstawie wywiadu zebranego od  pacjenta i   badania przedmiotowego (dodatni objaw Tinela i Phalena) oraz badań dodatkowych głównie EMG (elektromiografia) i USG. W niektórych przypadkach (pourazowych) wskazane jest wykonanie zdjęcia  RTG nadgarstka..

Leczenie zachowawcze dobrze sprawdza się w początkowej fazie choroby i   polega  głownie na

– odciążeniu bolącej ręki

– stosowaniu ortez unieruchamiających

– stosowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz suplementacje witamin grupy B.

– stosowaniu tzw. blokad sterydowych

–  fizykoterapii (np. fonoforeza , laser)

Jeżeli leczenie zachowawcze nie przynosi poprawy , a objawy nadal się utrzymują i ucisk nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka jest potwierdzony w badaniach EMG i USG proponuje leczenie operacyjne.

Proponuje zabiegi operacyjne w szpitalu OKULUS i KALMEDICA w Kaliszu.

Operacje  na NFZ (bezpłatne dla pacjenta ubezpieczonego w Polsce). Wymagane skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (lekarz rodzinny) lub innego lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.

Zabiegi wykonuje z zespołem anestezjologicznym (znieczulenie regionalne), dzięki temu pacjent nie odczuwa bólu w trakcie i po zabiegu.

Leczenie operacyjne polega  wykonaniu cięcia skórnego długości  około 2 cm po stronie dłoniowej nadgarstka i przecięcia więzadła poprzecznego nadgarstka (troczka zginaczy) i uwolnieniu nerwu pośrodkowego.

Zabieg operacyjny trwa około 15-20 minut. Po zabiegu operowana ręka unieruchomiona jest w opatrunku uciskowym. Szwy usuwa się po 2 tygodniach po zabiegu .